Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

TAA-Grad-Pic-Feb-2016
2016 February Graduates(Bottom to Top– L to R) (Row 1 Sitting) Brandon Harker, Guest Instructor; Seth Holt, Amarillo, TX; Christopher Baran, Olney, TX; Monica Garcia, San Antonio, TX; Anna Carroll Gregory, Thomasville, GA; Rebecca Roe, Houston, TX; Vicki Lister, Hondo, TX; Amy Clendennen, Maxwell, TX; Erin E. Van Evera-Welch, Midland, TX; Kent Willmott, Palestine, TX; Nolan Bell, Guest Instructor, College Station, TX; Montie Davis, Instructor, Keller, TX; (Row 2) Rich Schur, Instructor, Monument, CO; Darvin Nix, Big Cabin, OK; Phillip Woolls, Sour Lake, TX; Pastor Jerry Mathews, Cleveland, TX; Kasey Calvin, Waller, TX; Bill Snyder, Colleyville, TX; John B. Jones, Plano, TX; Dennis Brink, Joshua, TX; Paul Skrivanek, Spring, TX; John Gregory, Thomasville, GA; Harold Murdock, Burkburnett, TX; J.C. McCann, Ponder, TX; Ace Endres, Oologah, OK; Nick Blackmon, Holdenville, OK; Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, School Director;  (Row 3) David Dilbeck, Houston, TX; Michael Stewart, Houston, TX; Augustus Priest, Austin, TX; Jon Sadler, Leonard, TX; Lee Carpenter, Houston, TX; Gary Hubbell, Hotchkiss, CO; Trent Bilberry, Elida, NM; Colby Priest, San Marco, TX; Brad Francis, Borger, TX; Wyatt Spencer, Corning, CA;  Conner Mathews, Cleveland, TX; Brian Woodrum, Edgewood, TX; Darren Mendez, Leonard, TX.

Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

2015-June2015 June Graduates – (Bottom to Top– L to R) (Row 1) Montie Davis, Instructor, Keller, TX; Justin Fisher, Gadsden, AL; Gil Ramirez, Houston, TX; Max Svirin, Denver, CO; Marcie Schweitzer, Parker, CO; Jacqueline Sneed, Frisco, TX; Elizabeth Greydanus, Canyon Lake, TX; Ashley Neville, Alva, OK; Jet Jones, Richardson, TX; Royce Horn, China, TX; William Horn, Nome, TX; (Row 2) Mike Jones, School Director; Lori Jones, School Administrator; Brice Sowell, Godley, TX; Houston Adams, Lufkin, TX; Adam Horne, Tuscola, TX; Tyler Rankin, Brenham, TX; Brandon Kennedy, Dallas, TX; Brad Murph, Eufaula, AL; Ray Dees, Cushing, TX; Nick Pruett, Petaluma, CA; Brad Hamilton, Keithville, LA; Johan Krahn, Seminole, TX; Kyle Pruett, Petaluma, CA; Mart Nolin, Granbury, TX; Shawn Terrel, Instructor, Kansas City, MO; (Row 3) Doak Lambert, Instructor, Coppell, TX; Matt Jones, Amarillo, TX; Cody Perkins, Whitesboro, TX; Bret Horn, Waynoka, OK; Rickey Drennan, Gilmer, TX; Mason Blackmon, College Station, TX; Charlie Bradshaw, George West, TX; Colton Hays, LaCoste, TX; David Burns, Livingston, TX; Shaun Blackmon, College Station, TX; Mitch Terrel, Alva, OK.

Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

2015-Feb-Class-Photo-a
2015 February Graduates – (Bottom to Top– L to R) (Row 1) Montie Davis, Instructor, Keller, TX; Kelly Dougherty, Centennial, CO; Kristin Anderson, Parker, CO; Rachel Hines, Aubrey, TX; Sherrian Keys, Irving, TX; Nadia Fern Capehart, Rockwall, TX; Luana Rhodes, Bryan, TX; Vanessa Jackson, Irving, TX; Cindy Towsley, Terrell, TX; Cheri Boots-Sutton, Instructor, Frisco, TX; Doak Lambert, Instructor, Coppell, TX; Scott Swenson, Instructor, Austin, TX; (Row 2) Jimmie Dean Coffey, Guest Instructor, Indianapolis, IN; Stan Craig, Katy, TX; Tyler Witt, Houston, TX; Bobby Minyard, Petoskey, MI; Lark Mason III, Canyon Lake, TX; Jeremy Miller, Fairland, OK; Billy Alexander, Justin, TX; Joshua Buford, Roanoke, TX; Bill D. Hockensmith, Frisco, TX; Jason D. Rodda, Azle, TX; Joseph Endari, Beaumont, TX; Keith Martin, Clyde, NY; Cody Malaer, Port Lavaca, TX; Carlos Delgado, Los Fresnos, TX; Dale Langley, Stillwater, OK; Josh Kirby, Lebanon, TN; David Patterson, Rockwall, TX; Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, School Director; (Row 3) Eric B. Bellamy, Kaufman, TX; Dirk van Reenen, Amarillo, TX; James Loving, Fredericksburg, TX; Jeremy Clark, Mason, TX; Pat Lehmann, Ledbetter, TX; Tim Weinheimer, Fredericksburg, TX; Aaron Tanler, Fort Worth, TX; Mickey Gee, Wichita Falls, TX; Jerrod Cameron, Mt. Pleasant, TX; Kameron Zabojnik,Waxahachie, TX; Rick Scrivener, Union City, OK; Dennis Peters, Lake View, IA.

Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!
oct-2014-grads

2014 October Graduates – (Bottom to Top– L to R) (Row 1) Kim Cleaver, Dallas, TX; Kara Powell, Arvada, CO; Jessica Chumbley, Dallas, TX; Stacy Silfies, Frisco, TX; Karleen Talbott, Corrales, NM; Jennifer Calver, Flower Mound, TX; Glenda Baugher, The Colony, TX; Randi Haley, Sheridan, AR; Wanda Soler-Comber, Bryan, TX (Row 2) Troy Lippard, Instructor, Enid, OK; Craig Loe, Ponder, TX; Randall Kirkes, Killeen, TX; Jim Crain, Owasso, OK; Joe Gangata, Johannesburg, South Africa; Chris Cordina, Dallas, TX; Jose A. Camarillo, Pharr, TX; T.J. Die, Lumberton, TX; Steve Hopson, Dallas, TX; Kent Nash, Tyler, TX; Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, School Director; (Row 3) Stan Zabojnik, Ennis, TX; Mike Hayward, Frisco, TX; Wayne Groover, Statesboro, GA; Glyn Meek, Plano, TX; Cody Miller, Jasper, AR; Robert E. (Bob)Lingle, Rowlett, TX; Robert L. Meza, Dallas, TX; Doug Sheppard, Mansfield, TX; Montie Davis, Instructor, Keller, TX (Row 4) Jimmy Kidd, Alvin, TX; Dan Small, Pearland, TX; Dave L. Ward, Pryor, OK; J.E. “Bear” Hebert, Pasadena, TX; Dustin Brister, Colfax, LA; Ryan Schroeder, Gainesville, TX; D.J. Helpenstill, Pleasanton, TX; Kirk Hagen, Castroville, TX; Jimbo Hall, Williamsburg, NM; Arvin West, Sierra Blanca, TX; Jose Quiroga, Grand Prairie, TX; Bill Quinn, Denton, TX.

Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

TAA June 2014 Grads Photo

2014 June Graduates (Bottom to Top– L to R) (Row 1) Gina Ovari, Wylie, TX; Scarlett Westbrook, Rockwall, TX; Renee Williams, Greenville, MO; Alana Croker, Kemah, TX; Ann Pena, Houston, TX; Emily Mehl, Stockton, MO; Sandra Davis, Bryan, TX; Kelly Nutt, Texarkana, TX; Sheila Sisk, George West, TX; Krista Henkelman, Robinson, TX; Daneen Shepherd, Kiefer, OK (Row 2) Mike Jones, School Director; Lori Jones, School Administrator; Troy Lippard, Instructor, Enid, OK; Jeffrey Kitchens, Aurora, CO; J.B. Bustos, Dallas, TX; Shane Broeske, Rowlett, TX; John Adair, Houston, TX; Brian Walker, El Paso, TX; Michael Weaster, Brookshire, TX; Ronnie Garner, Lorena, TX; Dan Pescatore, Allen, TX; Ian Hurlston, Daly City, CA; Jared Henkelman, Robinson, TX; Montie Davis, Instructor, Keller, TX (Row 3) Christine Moore, Kiefer, OK; James Introligator, Dallas, TX; Rodney Albert, Knowles, OK; Oscar San Miguel, Del Rio, TX; Leobardo Gonzalez, San Juan, TX; Brian Towe, Piedmont, MO; Jim DeFord, Justin, TX; Graham Blagg, Stillwater, OK; Cade Hall, Lubbock, TX; Lee Lytton, San Antonio, TX; Joe Garner, Magee, MS; Dalton Tompkins, Corinth, TX (Row 4) Philip Columbetti, Stephenville, TX; Wes Marrel, Checotah, OK; Cole Swearingen, Normangee, TX; Eric Jackson, May, TX; Michael Sanders, Pilot Point, TX; Justin Stout, Lenexa, KS; Jered Shipman, Grandview, TX; Trey Bonner, Houston, TX; Justin Madding, Danville, AR; Graham Davis, Waxahachie, TX; Woody Wallace, Trinity, TX; Austin Anderson, Ennis, TX.

Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

feb14taagrads

2014 February Graduates (Bottom to Top– L to R) (Row 1) Rene’ McGonigle, McKinney, TX; Laura Meister, Euless, TX; Gennie Smith, Dallas, TX; Dianne Sikel, Phoenix, AZ; Tammy Quick, Snyder, TX; Mary Williams, Marceline, MO; Karyn Hahn, Brookfield, MO; LaTishia Overstreet, Livingston, TX; Lorrie Escamilla, Van Alstyne, TX (Row 2) Rich Schur, Monument, CO, Instructor; Rolando Zetina, Hubbard, TX; Nicholas Cole, Suffolk, VA; Rob Springs, Frisco, TX; Randy “Blake” Daniel, Crowley, TX; Colby Parker, Sulphur Springs, TX; Jeff L. Overstreet Sr., Livingston, TX; Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, School Director (Row 3) Eddie Lide, Bovina, TX; Cameron Carollo, Houston, TX; Brock Parks, Sheppard Air Force Base, TX; Bill Sutherland, Frisco, TX; Will Shine, Fort Worth, TX; Terry Luecke, Snyder, TX; Brent Spencer, Poteau, OK (Row 4) Robert Genova, Ponder, TX; Mark Rosenbusch, Burnet, TX; Toby Stutzman, Ulysses, KS; Pat Garner, Fort Worth, TX; Rick Darcy, Casper, WY; Tony Genova, Flower Mound, TX; Jon Schambacher, Fort Worth, TX; Byron Shinkle, Yuba City, CA; Dustin B. Glover, Elgin, OK; Brian Grogan, Alto, TX; Larry A. Richeson, Granbury, TX.

Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

TAA Oct 2013 Grads Pic

2013 October Graduates(Bottom to Top– L to R) (Row 1) Edith Parrish-Kohler, Montgomery, TX; Lori Stevens, Flower Mound, TX; Amy Roman, Waco, TX; Anise Golden Morper, Tucumcari, NM; Angie Gallaher, Imboden, AR; Ella Yeadon, Malta, MT; Sirita Webb, Shreveport, LA (Row 2) Rich Schur, Monument, CO, Guest Speaker; Troy Lippard, Enid, OK, Instructor; Michael Woodall, Friendswood, TX; Mike Carter, Wylie, TX; David Moore, Glenn Heights, TX; Lowell Matheny, Liverpool TX ; Jim Fitzgerald, Colleyville, TX; Dean Yeadon, Malta, MT, David Pyle, South Houston, TX; Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, School Director (Row 3) Logan Pace, Lumberton, TX; A.J. Warren, Pontotoc, MS; Eddie Henson, Coppell, TX; Scott McElrath, Needville, TX; Rob Morper, Tucumcari, NM; Anthony Azizi, Frisco, TX; Joseph Haun, Russellville, TN; Rick Garren, Friendswood, TX; Danny King, Temple, TX; Phillip Braun, Midlothian, TX, Guest Speaker (Row 4) Callen Ragan, Coleman, TX; Dusty Hawkins, Simms, TX; Mark Ensign, College Station, TX; Greg Roberts, Ft. Worth, TX; Wayne Cauthron, Reeves, LA; Joshua Rush, Hempstead, TX; Charlie Cabler, Early, TX; Javier Lopez-Morton, Mexico City, MX.

Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

TAA Aug 2013 Grads Pic

2013 August Graduates –  (Bottom to Top– L to R) (Row 1) Erica Black, Glenn Heights, TX; Taylor Real, Conroe, TX; Jennifer Real, Conroe, TX; Barbara Hobson-Whiting, Cedar Creek, TX; Jane Burch, Grand Prairie, TX; Stephanie Gamez, Litchfield Park, AZ; Dena Davis, Burleson, TX; Ashley Parmer, Royse City, TX; (Row 2) Scott Swenson, Austin, TX, Instructor; Stephen Jones, Gordonville, TX; Jackie Black, Canyon, TX; Joey Tennill, Edmond, OK; Caleb Ryan Davis, San Marcos, TX ; John L. Rogers, Valley Center, KS; Doak Lambert, Coppell, TX, Instructor; Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, School Director (Row 3) Eric Emerson, Houston, TX; Chad E. Larson, Princeton, TX; Paul Burch, Grand Prairie, TX; Martin H. Pigg, Lufkin, TX; Brett Newell, Caddo Mills, TX; Montie Davis, Keller, TX, School Representative; Logan Thomas, Houston, TX; (Row 4) Rich Schur, Monument, CO, Guest Speaker; Quinn Bledsoe, Fort Worth, TX; Robert Jackson, Dallas, TX; Wesley Link, Chico, TX; Steve Nordeth, Mesquite, TX; Brad Pace, Plano, TX; (Row 5) Chuck Hellyar, Irving, TX; Blair Freeman, Cooper, TX; David Ehlers, Tahoka, TX; Tim Vessels, Canyon, TX; Mark Bowers, Houston, TX; Rudy Baeza, Plainview, TX.